Reality zprávy

Realitní zprávy

V Praze zeje prázdnotou více než 2 300 hotových nových bytů

Napsal admin • Srp 25th, 2010 • Rubrika: Nové byty

12.04.2010, Praha – Z analýzy provené přední českou developerskou společností EKOSPOL a.s. vyplývá, že v Praze v současnosti najdeme více než 2 300 dokončených bytů, které v nových developerských projektech stále marně čekají na kupce. Tisíce neprodaných bytů jsou logickým důsledkem poklesu trhu, o němž firma informovala již před dvěma týdny. Meziročně se objem prodejů v Praze propadl o celých 43 %.

Analytici společnosti, kteří provádějí detailní analýzy ceníků všech developerských projektů v Praze s 50 a více byty, spočítali, že celkem 2 301 dokončených neprodaných bytů představuje zhruba 20% nevyprodanost hotových developerských projektů. Těch je celkem 85. Jinými slovy, pětina dokončených bytů v Praze dnes zeje prázdnotou.

Mohlo by se zdát, že poptávka kupujících se bude logicky soustředit právě na dokončené byty. Podle Evžena Korce, generálního ředitele a předsedy představenstva EKOSPOL a.s., to ale tak úplně neplatí. „Při pohledu na ceníky dokončených bytů totiž zájemci rychle ztratí zájem. Řada developerů si jednoduše nemůže dovolit zlevňovat, protože úvěrové financování těchto projektů a nacenění stavebních prací probíhalo v době realitního boomu. Přistupují tak pouze ke kosmetickým úpravám cen v řádu několika jednotek procent, což rozhodně nereflektuje současnou tržní situaci,“ vysvětluje Korec. A zjevně ví, o čem mluví – jeho společnost aktuálně nabízí pouze 3 poslední dokončené byty, jinak jsou všechny její hotové projekty vyprodané. „Vyprodanost našich projektů v době kolaudace pravidelně osciluje v pásmu 90 – 100 %,“ pochvaluje si Korec.

Nové projekty jsou o statisíce levnější
Díky tomu prodává EKOSPOL i v dnešní době byty, které jsou teprve „na papíře“. Jen ve dvou letos zahájených projektech, Panorama Kyje II a Nový park Písnice, je již více než 60 % bytů prodáno. „Je to logické – byty v nových projektech jsou o statisíce levnější, a zájemcům se tedy vyplatí počkat si na nové bydlení 1-2 roky,“ říká Evžen Korec.

Z analýzy dále vyplývá, že nejvíce prázdných dokončených bytů eviduje městský obvod Praha 9 (celkem 574 bytů, 25 % nabídky celé Prahy), zejména oblasti jako Čakovice, Vysočany a Jarov. Druhé nejhorší výsledky má Praha 5 (483 bytů, 21 %) v oblastech Zličína a Stodůlek. Mnoho neprodaných bytů registruje také Praha 4 (331 bytů, 14 %) a Praha 10 (319 bytů, 14 %).Štítky: ,

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Comments are closed.