Reality zprávy

Realitní zprávy

Trh s novými byty zaznamenal meziroční propad, prodeje klesly o 43 %

Napsal admin • Srp 25th, 2010 • Rubrika: Nové byty

23.03.2010, Praha – V meziročním srovnání zaznamenal trh s novými byty v Praze v roce 2009 výrazný propad. Vyplývá to z detailních analýz developerské společnosti EKOSPOL a.s., která v pravidelných čtvrtletních intervalech sleduje pohyby v cenících všech pražských developerských projektů s 50 a více byty.

Výsledky analýzy ukazují, že zatímco v roce 2008 bylo v Praze prodáno celkem 3409 nových bytů, v loňském roce došlo ke značnému poklesu a prodalo se „pouhých“ 1941 bytů. To znamená meziroční propad o více než 43 %. „Nemá cenu zastírat, že prodeje nových bytů v loňském roce výrazně zpomalily. Podle našich analýz nejvíce poklesly prodeje u velkých bytů a u dražších bytů s cenovou hladinou přesahující 60 000 Kč/m2,“ vysvětluje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s.

Doprovodným jevem, který s poklesem prodejů souvisí, je koncentrace trhu a nárůst tržních podílů u klíčových hráčů. Developerská společnost EKOSPOL a.s. v loňském roce prodala celkem 345 bytů ze své nabídky, což představovalo tržní podíl 17,8 % na trhu nových bytů v celé Praze. Jedná se přitom o sumu podepsaných kupních a předkupních smluv, u nichž dochází ze strany klientů k finančnímu plnění – mezi tyto prodané byty se tedy nepočítají žádné rezervační smlouvy. „Pro srovnání, v roce 2008 dosahoval náš tržní podíl vlivem daleko většího počtu konkurentů pouhých 11 %. Meziročně jsme si tak polepšili o téměř 7 procentních bodů, tzn. faktický nárůst podílu na trhu o 62 %,“ vypočítává Korec. „Díky velmi nízkým cenám našich nových projektů s převážně menšími byty, které jsme doplnili do nabídky začátkem letošního roku, se tempo našich prodejů i nadále zvyšuje,“ uzavírá Evžen Korec.

Společnost EKOSPOL a.s. pravidelně na čtvrtletní bázi porovnává pohyby v cenících všech pražských developerských projektů s 50 a více byty. Informace o prodávaných a připravovaných projektech přitom získává z veřejně přístupných zdrojů.Štítky:

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Comments are closed.