Reality zprávy

Realitní zprávy

Podle databáze EIA je v Praze plánována výstavba téměř 15 000 nových bytů

Napsal admin • Srp 25th, 2010 • Rubrika: Nové byty

Praha, 26.04.2010 – Z detailní analýzy pražského rezidenčního trhu, kterou provedla přední česká developerská společnost EKOSPOL a.s., vyplývá, že prodej nových bytů v Praze v roce 2009 meziročně poklesl o celých 43 %. Na kupce tak dnes marně čeká téměř 2 300 dokončených nových bytů, které zejí prázdnotou. Navzdory nepříznivé situaci mají však pražští developeři stále velké plány – podle detailní analýzy veřejně přístupného informačního systému EIA se v Praze aktuálně plánuje téměř 15 000 nových bytů.

Analytici společnosti EKOSPOL a.s. provádějí pravidelnou kontrolu všech připravovaných developerských projektů s celkovým počtem 50 a více bytů v katastrálním území Prahy. Aktuálně je v Praze ve fázi přípravy 63 nových developerských projektů, které by měly nabídnout celkem 14 904 nových bytů. Podle Evžena Korce, generálního ředitele EKOSPOL a.s., však dojde k realizaci jen u necelé poloviny plánovaných projektů. „S ohledem na dopady ekonomické recese na většinu developerů, kteří nestavějí z vlastních finančních prostředků a nyní jen těžko splňují kritéria pro přidělení bankovních úvěrů, odhaduji, že se více než polovina z připravovaných projektů vůbec nedostane do stádia realizace,“ vysvětluje Korec. „Některé developerské projekty jsou ve fázi přípravy již několik let, během nichž se do země ještě nekoplo,“ pokračuje Korec.

Praha je rozdělena na 4 hlavní rozvojové oblasti
Podle analýzy je hlavní město rozděleno do 4 hlavních rozvojových oblastí. Více než polovina všech plánovaných bytů má vyrůst v městských obvodech Praha 9 a Praha 10 (4 085, resp. 3 523 nových bytů). Následuje městský obvod Praha 4 s 3 214 byty a Praha 5 nabízející 2 811 nových bytů. „Tyto městské obvody disponují zásobou kvalitních pozemků, velmi dobrou občanskou vybaveností a dobrou dopravní dostupností do centra města, proto jsou mezi developery tak žádané. Zejména lokality jako Praha 4, Praha 9 a Praha 10 mají velký potenciál, protože nejlépe splňují požadavky na moderní a cenově dostupné bydlení,“ říká Evžen Korec.

I v tomto případě je však potřeba rozlišovat mezi atraktivními a méně atraktivními městskými částmi v rámci daných obvodů. Zájemci o nové bydlení si cení vedle občanské vybavenosti a dopravní dostupnosti také klid a blízkost přírody. „Podle našich zkušeností patří mezi nejpoptávanější lokality zejména Písnice na Praze 4, Kyje, Hloubětín a Vinoř na Praze 9 či Uhříněves a Horní Měcholupy na Praze 10,“ vypočítává Korec.

Naopak v centru města, tedy v prvním a druhém pražském obvodě, se aktuálně neplánuje žádný developerský projekt s 50 a více byty. Obdobně je tomu u Prahy 7, kde se připravuje pouze jediný projekt s celkem 51 byty.Štítky:

admin je
Email na autora | Všechny články od admin

Comments are closed.